Nicholas Sparks and Tom Welling Talk About “The Choice” 
I always enjoy interviewing Nicholas Sparks! The prolific author, making his first feature film under the banner of Nicholas Sparks Production, is down-to-earth and sweet! Together with Tom Welling (“Smallville’s” Clark Kent, he plays Dr. Ryan McCarthy in the film), we talked about the making of the movie, the beautiful North Carolina (a staple in the Nicholas Sparks canon), and the power of love! “The Choice” opens nationwide on February 5th!



[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |   ( 2.9 / 34 )
Teresa Palmer and Benjamin Walker Talk About “The Choice” 
I had a great time talking to Teresa Palmer and Benjamin Walker, the stars of the new Nicholas Sparks film “The Choice.” They play lovers whose relationship is tested by the choices they make. In this interview, we talked about their characters, their interest in making the film, and if they believe in love ever after! “The Choice” opens nationwide on February 5th!



[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |   ( 2.8 / 32 )
Box-Office Weekend: "Kung Fu Panda 3" VS "The Finest Hours" 


Two big films for you! We have the animated threequel “Kung Fu Panda 3” and the real-life action drama thriller “The Finest Hours.” Which one is worth your time and money? Take a look!





[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |   ( 3 / 62 )
"Mad Max," "The Big Short" Win Big at ACE Eddie Awards for Editing! 


George Miller's "Mad Max: Fury Road" and Adam McKay's "The Big Short" were the big winners at the recently concluded ACE Eddie Awards. "Mad Max" took home Best Edited Feature Film (Dramatic) while "The Big Short" won Best Edited Feature Film (Comedy). What? Not "The Martian?" HA!

“Inside Out” (edited by Kevin Nolting, ACE) won Best Edited Animated Feature Film and “Amy” (edited by Chris King) won Best Edited Documentary (Feature).

Here's the complete list winners (highlighted) and nominees of the 66th ACE Eddie Awards:

Best Edited Feature Film (Dramatic):


Mad Max: Fury Road -- Margaret Sixel -- WINNER
The Martian -- Pietro Scalia (ACE)
The Revenant -- Stephen Mirrione (ACE)
Sicario -- Joe Walker (ACE)
Star Wars: The Force Awakens -- Maryann Brandon (ACE) and Mary Jo Markey (ACE)


Best Edited Feature Film (Comedy):


Ant-Man -- Dan Lebental (ACE) and Colby Parker, Jr. (ACE)
The Big Short -- Hank Corwin (ACE) -- WINNER
Joy -- Jay Cassidy (ACE), Alan Baumgarten (ACE), 
Christopher Tellefsen (ACE) and Tom Cross (ACE)
Me and Earl and the Dying Girl -- David Trachtenberg
Trainwreck --
William Kerr (ACE) and Paul Zucker

Best Edited Animated Feature Film:


Anomalisa -- Garret Elkins
Inside Out -- Kevin Nolting (ACE) -- WINNER
The Good Dinosaur -- Stephen Schaffer (ACE)

Best Edited Documentary (Feature):


Amy -- Chris King -- WINNER"
Cobain: Montage of Heck -- Joe Beshenkovsky and Brett Morgen
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief -- Andy Grieve
He Named Me Malala -- Greg Finton (ACE), Brian Johnson and Brad Fuller
The Wrecking Crew -- Claire Scanlon

Best Edited Documentary (Television):

Keith Richards: Under the Influence -- Joshua L. Pearson
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst "Chapter 1" -- Richard Hankin (ACE), Zac Stuart-Pontier, Caitlyn Greene, Shelby Siegel -- WINNER
The Seventies: The United State vs. Nixon -- Chris A. Peterson (ACE)

Best Edited Half-Hour Series for Television:

Inside Amy Schumer: "12 Angry Men" -- Nick Paley -- WINNER
Silicon Valley: "Two Days of the Condor" -- Brian Merken (ACE)
Veep: "Election Night" -- Gary Dollner

Best Edited One-Hour Series for Commercial Television:


Better Call Saul: "Five-O" -- Kelley Dixon (ACE)
Better Call Saul: “Uno” -- Skip Macdonald (ACE)
Fargo: “Did You Do This? No, You Did It!” -- Skip Macdonald (ACE) and Curtis Thurber
The Good Wife: “Restrain” -- Scott Vickrey (ACE)
Mad Men: “Person to Person” -- Tom Wilson -- WINNER

Best Edited One-Hour Series for Non-Commercial Television:


Game of Thrones: "The Dance of Dragons" -- Katie Weiland
Game of Thrones: "Hardhome" -- Tim Porter
Homeland: “The Tradition of Hospitality” -- Harvey Rosenstock (ACE)
House of Cards: “Chapter 39” -- Lisa Bromwell (ACE) -- WINNER
The Knick: “Wonderful Surprises” -- Mary Ann Bernard

Best Edited Longform (Miniseries or Motion Picture) for Television:


Bessie -- Brian A. Kates (ACE) -- WINNER
Dolly Parton's Coat of Many Colors -- Maysie Hoy (ACE)
Orange Is the New Black: “Trust No Bitch” (90-minute episode) -- William Turro

Best Edited Non-Scripted Series:


Anthony Bourdain: Parts Unknown: “Bay Area” -- Hunter Gross (ACE) -- WINNER
Deadliest Catch: “Zero Hour” -- Josh Earl (ACE) and Ben Bulatao
Whale Wars: "The Darkest Hour" -- Eric Driscoll, Nik Jamgocyan, Chris Kirkpatrick, David Michael Maurer (ACE), Greg McDonald, Marcus Miller and Alexandria Scott

Student Editing Competition
Chris Dold, University of North Carolina, School of the Arts

[ add comment ] ( 2 views )   |  permalink  |   ( 2.9 / 61 )
So, Will "The Big Short" Win Best Picture Oscar? 


With "The Big Short" winning the Producers Guild Award, it's safe to say the film is now the frontrunner beating awards season darlings like "Spotlight," "The Revenant," and "Mad Max: Fury Road," and lording over the rest of the nominees such as "Bridge of Spies," "Brooklyn," "Ex Machina," "The Martian," "Sicario," and "Straight Outta Compton." (see full list of PGA winners below)

If you're not on the "Big Short" camp like I am (I'm still rooting for "Spotlight"), then you have to be nervous. Like I am.

Why?

Because the PGA winner has gone on to win Best Picture at the Oscars for the last eight years for films such as “Birdman,” “12 Years a Slave,” “Argo,” “The Artist,” “The King’s Speech,” “The Hurt Locker,” “Slumdog Millionaire” and “No Country for Old Men.”

Indeed, the PGA has matched the Oscars in 19 of its 26 years!

But I wasn't a "Big Short" fan! I embraced it, I thought it was good, and I thought it would make for a great story for director Adam McKay, graduating from the wacky immature comedies of the "Anchorman" films, and growing up to be an astute filmmaker.

But I still love "Spotlight" more! Heck, "Mad Max: Fury Road" too! Or even "Star Wars: The Force Awakens!"

PGA has a knack for stopping the upward trajectory of Oscar frontrunners. In recent years, PGA winner "The King's Speech" halted the critical darling "The Social Network." And guess which one won Best Picture at the Oscars?

How about "Birdman" winning the PGA and pushed "Boyhood" into just being loved by critics but not the Academy?

One thing's for sure. On Oscar night, I will be biting my nails until they announce the Best Picture winner. I still have high hopes for Tom McCarthy's "Spotlight!" A critic can dream, right?

Here's the full list of PGA winners:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

“The Big Short”
Producers: Brad Pitt & Dede Gardner, Jeremy Kleiner WINNER


“Bridge of Spies”
Producers: Steven Spielberg, Marc Platt, Kristie Macosko Krieger

“Brooklyn”
Producers: Finola Dwyer & Amanda Posey

“Ex Machina”
Producers: Andrew Macdonald, Allon Reich

“Mad Max: Fury Road”
Producers: Doug Mitchell & George Miller

“The Martian”
Producers: Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, Mark Huffam

“The Revenant”
Producers: Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Ińárritu, Mary Parent, Keith Redmon

“Sicario”
Producers: Basil Iwanyk, Edward L. McDonnell, Molly Smith

“Spotlight”
Producers: Michael Sugar & Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust

“Straight Outta Compton”
Producers: Ice Cube, Matt Alvarez, F. Gary Gray, Dr. Dre, Scott Bernstein

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

“Anomalisa”
Producers: Rosa Tran, Duke Johnson, Charlie Kaufman

“The Good Dinosaur”
Producer: Denise Ream

“Inside Out”
Producer: Jonas Rivera WINNER


“Minions”
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“The Peanuts Movie”
Producers: Craig Schulz, Michael J. Travers

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.


“American Crime” (Season 1)
This show is in the process of being vetted for producer eligibility

“American Horror Story: Hotel” (Season 5)
Producers: Brad Falchuk, Ryan Murphy, Brad Buecker, Tim Minear, Jennifer Salt, James Wong, Alexis Martin Woodall, Robert M. Williams Jr.

“Fargo” (Season 2)
Producers: Noah Hawley, John Cameron, Ethan Coen, Joel Coen, Warren Littlefield, Kim Todd WINNER


“True Detective” (Season 2)
Producers: Nic Pizzolatto, Scott Stephens, Steve Golin, Aida Rodgers

“A Very Murray Christmas”
This show is in the process of being vetted for producer eligibility

The Award for Outstanding Sports Program:

“Back on Board: Greg Louganis”
“E:60”
“Hard Knocks: Training Camp with the Houston Texans”
“Kareem: Minority of One”
“Real Sports with Bryant Gumbel” WINNER

The Award for Outstanding Digital Series:


“30 for 30 Shorts”
“Comedians in Cars Getting Coffee” WINNER
“Epic Rap Battles of History”
“Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Double Agent”
“This American Life Presents: Videos 4 U”

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

“Amy”
Producer: James Gay-Rees WINNER


“The Hunting Ground”
Producer: Amy Ziering

“The Look of Silence”
Producer: Signe Byrge Sřrensen

“Meru”
Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin

“Something Better to Come”
Producers: Sigrid Dyekjćr, Hanna Polak

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Better Call Saul” (Season 1)
Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Stewart A. Lyons, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Bob Odenkirk

“Game of Thrones” (Season 5)
Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence WINNER


“Homeland” (Season 4)
Producers: Alex Gansa, Alexander Cary, Lesli Linka Glatter, Howard Gordon, Chip Johannessen, Meredith Stiehm, Patrick Harbinson, Michael Klick, Claire Danes, Lauren White

“House of Cards” (Season 3)
Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, John David Coles, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Karen Moore

“Mad Men” (Season 7B)
Producers: Matthew Weiner, Scott Hornbacher, Janet Leahy, Semi Chellas, Erin Levy, Jon Hamm, Blake McCormick, Tom Smuts

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“Inside Amy Schumer” (Season 3)
This show is in the process of being vetted for producer eligibility.

“Modern Family” (Season 6)
Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Megan Ganz, Elaine Ko, Kenny Schwartz, Chuck Tatham, Rick Wiener, Chris Smirnoff, Sally Young

“Silicon Valley” (Season 2)
Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Michael Rotenberg, Tom Lassally

“Transparent” (Season 1)
Producers: Jill Soloway, Andrea Sperling, Victor Hsu, Nisha Ganatra, Rick Rosenthal, Bridget Bedard WINNER


“Veep” (Season 4)
Producers: Armando Iannucci, Chris Addison, Simon Blackwell, Christopher Godsick, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche, Kevin Cecil, Roger Drew, Sean Gray, Ian Martin, Georgia Pritchett, David Quantick, Andy Riley, Will Smith, Bill Hill

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“30 for 30” (Season 6)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Bill Simmons, Erin Leyden, Andrew Billman, Marquis Daisy, Libby Geist

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 3)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

“The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst” (Season 1)
Producers: Marc Smerling, Andrew Jarecki, Jason Blum WINNER


“Shark Tank” (Season 6)
Producers: Mark Burnett, Clay Newbill, Yun Lingner, Max Swedlow, Jim Roush, Brandon Wallace, Becky Blitz, Laura Roush, Shaun Polakow, Phil Gurin

“Vice” (Season 3)
Producers: BJ Levin, Bill Maher, Eddy Moretti, Shane Smith, Jonah Kaplan, Tim Clancy, Ben Anderson, Shawn Killebrew

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

“The Amazing Race” (Seasons 25 and 26)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

“Dancing with the Stars” (Seasons 19 and 20)
Producers: Rob Wade, Ashley Edens-Shaffer, Joe Sungkur

“Project Runway” (Season 13)
Producers: Jonathan Murray, Sara Rea, Desiree Gruber, Jane Cha, Heidi Klum, Tim Gunn, Teri Weideman

“Top Chef” (Season 12)
Producers: Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Chaz Gray, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross

“The Voice” (Seasons 7 and 8)
Producers: Audrey Morrissey, Mark Burnett, John de Mol, Marc Jansen, Lee Metzger, Chad Hines, Jim Roush, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly WINNER


The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Colbert Report” (Season 11)
Producers: Stephen T. Colbert, Tom Purcell, Jon Stewart, Meredith Bennett, Barry Julien, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin

“Key & Peele” (Season 4)
This show is in the process of being vetted for producer eligibility.

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 2)
Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton WINNER


“Real Time with Bill Maher” (Season 13)
Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Matt Wood

“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon” (Season 2)
Producers: Lorne Michaels, Jamie Granet Bederman, Katie Hockmeyer, Jim Juvonen, Brian McDonald, Josh Lieb, Gavin Purcell

The Award for Outstanding Children’s Program:

“Doc McStuffins”
“The Fairly OddParents”
“Octonauts”
“Sesame Street” WINNER
“Teenage Mutant Ninja Turtles”
“Toy Story That Time Forgot”



[ add comment ] ( 1 view )   |  permalink  |   ( 2.9 / 25 )

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next> Last>>