It's a Tie! "12 Years a Slave," "Gravity" Top Producers Guild Awards  


Alfonso Cuaron's "Gravity" and Steve McQueen's "12 Years a Slave" both won the Darryl F. Zanuck Award for outstanding producer of theatrical motion pictures at the 2014 Producers Guild of America awards. It's an unprecedented tie that just makes the Academy Awards much more unpredictable!

"We Steal Secrets: The Story of Wikileaks" took home the documentary trophy while "Frozen" won the animated category.

Here's the complete list of winners (highlighted) of the 2014 Producers Guild Awards (PGA):

Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures (TIE):

*Gravity (Warner Bros. Pictures)
Producers: Alfonso Cuarón, David Heyman

*12 Years a Slave (Fox Searchlight Pictures)
Producers: Anthony Katagas, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Brad Pitt & Dede Gardner


American Hustle (Columbia Pictures)
Producers: Megan Ellison, Jon Gordon, Charles Roven, Richard Suckle

Blue Jasmine (Sony Pictures Classics)
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum

Captain Phillips (Columbia Pictures)
Producers: Dana Brunetti, Michael De Luca, Scott Rudin

Dallas Buyers Club (Focus Features)
Producers: Robbie Brenner, Rachel Winter

Her (Warner Bros. Pictures)
Producers: Megan Ellison, Spike Jonze, Vincent Landay

Nebraska (Paramount Pictures)
Producers: Albert Berger, Ron Yerxa

Saving Mr. Banks (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producers: Ian Collie, Alison Owen, Philip Steuer1

Wolf of Wall Street (Paramount Pictures)
Producers: Riza Aziz, Emma Koskoff, Joey McFarland

Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

*We Steal Secrets: The Story of Wikileaks


A Place at the Table

Far Out Isn't Far Enough: The Tomi Ungerer Story

Life According to Sam

Which Way Is the Front Line From Here? The Life and Time of Tim Hetherington

Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

*Frozen (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Producer: Peter Del Vecho


The Croods (DreamWorks Animation)
Producers: Kristine Belson, Jane Hartwell

Despicable Me 2 (Universal Pictures)
Producers: Janet Healy, Chris Meledandri

Epic (Twentieth Century Fox)
Producers: Jerry Davis, Lori Forte

Monsters University (Pixar Animation)
Producer: Kori Rae

David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Longform Television (TV Movies and Miniseries):

*Behind the Candelabra (HBO)
Producers: Susan Ekins, Gregory Jacobs, Michael Polaire, Jerry Weintraub


American Horror Story: Asylum (FX)
Producers: Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Alexis Martin Woodall, Ryan Murphy, Chip Vucelich

Killing Kennedy (National Geographic Channel)
Producers: Mary Lisio, Larry Rapaport, Ridley Scott, Teri Weinberg, David W. Zucker

Phil Spector (HBO)
Producers: Michael Hausman, Barry Levinson
Top of the Lake (Sundance Channel)
Producers: Philippa Campbell, Jane Campion, Iain Canning, Emile Sherman

Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

*Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett
Downton Abbey (ITV - United Kingdom; PBS - United States)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge


Game of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Christopher Newman, Greg Spence

Homeland (Showtime)
Producers: Alex Gansa, Michael Cuesta, Alexander Cary, Henry Bromell, Howard Gordon, Chip Johannessen, Meredith Stiehm, Michael Klick

House of Cards (Netflix)
Producers: Karyn McCarthy, Beau Willimon, John Melfi, Kevin Spacey, Joshua Donen, Eric Roth, David Fincher

Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

*Modern Family (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeffrey Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker


30 Rock (NBC)
Producers: Jack Burditt, Robert Carlock, Luke Del Tredici , Tina Fey, Matt Hubbard , Marci Klein, Jerry Kupfer , Colleen McGuinness, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan , Jeff Richmond , Josh Siegal, Tracey Wigfield

Arrested Development (Netflix) – Pending Eligibility

Big Bang Theory, The (CBS)
Producers: Bill Prady, Chucke Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu

Veep (HBO)
Producers: Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

*Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig


30 for 30 (ESPN) – Pending Eligibility

Duck Dynasty (A&E) – Pending Eligibility

Inside The Actors Studio (Bravo)
Producers: James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz

Shark Tank (ABC) – Pending Eligibility

Outstanding Producer of Competition Television:

*The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker


The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark A. Vertullo

Dancing With The Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens-Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime) – Pending Eligibility

Top Chef (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Nan Strait, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Andrew Wallace, Erica Ross

Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

*Colbert Report, The (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC) – Pending Eligibility

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Michael Shoemaker, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Hillary Hunn

Real Time with Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood

Saturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Erin Doyle, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, Lindsay Shookus

Outstanding Sports Program:

*SportsCenter (ESPN)


24/7 (HBO)

Hard Knocks (HBO)

Monday Night Football (ESPN)

Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)

Outstanding Children’s Program:

*Sesame Street (Sprout)


Dora the Explorer (Nickelodeon)

iCarly (Nickelodeon)

Phineas and Ferb (Disney Channel)

SpongeBob Squarepants (Nickelodeon)

Outstanding Digital Series:

*Wired: What’s Inside


Burning Love

Epic Rap Battles of History

The Lizzie Bennet Diaries

Video Game High School

[ add comment ] ( 79 views )   |  permalink  |   ( 3 / 171 )

<<First <Back | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | Next> Last>>